„The Dark Knight Rises“: netikėtai įspūdingas sagos finalas

Pamenu, kai žiūrėjau kažkada daugelio išgirtą Batman Begins, tai filmas, deja, nesibaigė – teko išjungti pažiūrėjus pusę filmo. Inovativusis Nolanas, šarmingasis Liamas Neesonas, oskaro laureatas Christian Bale’as ir t.t. Bet man jis buvo visiškas klišių rinkinys… Net tam iš vienuolyno žilajam išminčiui ūsus ant tiek juokingai su peruku užklijavo, lyg rodėsi žiūri momentą iš kičinio MTV klipo. Buvo toje juostoje ir dar daug tokių klišių perdozavimo, tad dėl to jo net iš trijų kartų – neperžvelgiau. Tačiau…

Heath Ledger, įspūdingai patobulinta Bale’o vaidyba, surinkti visokie Freemanai, Cane’ai, Oldmanai. Holivudinių klišių būta, bet vos kelios kitos, o kastingo pasidarbuota – taikliai kaip niekad. Tokia štai buvo sekanti Nolano – “The Dark Knight” juosta. Vien įspūdį paliko pagrindinės moteriškos personažės tipažas – natūrali, miela ir šiltai simpastiška. Iškart atsimenu ketvirtą Terminatorių, kur pana pabėgusi iš grožio salono Beverli Hilse, nusileidžia iš malūnsparnio aptemptu odiniu triko, priklijuotom centrimentrinėm blakstienom bei vizgina nupoliruotą uodegą. Aplink tuo metu vyksta WW IV su mašinomis ir kompiuteriais, bet who cares? Terminator 4 buvo ant tiek prastas vien dėl tokių super neigiamų smulkmių, kurios iš esmės sugriovė velniop gerą su milžiniška potencija kurtą projektą . (Ir net nepamenu – Connorui pavyko aną dyvą patvarkyt aplink šaudant lazeriams ar ne)

Trilogijos pabaiga… Joje Nolanui iškilo trys problemos: 1) Kuo pakeist praeito filmo sėkmę – velionį Ledgerį (aka Joker) 2) kaip išlaikyt ta makabrišką atmosferos liniją, kuri kaip juodas smogas tvyrojo ekrane ir skandino tamsumoje susirinkusius salėje. 3) Scenarijus, scenarijus, scenarijus… Tiesa sakant, mane labiausiai neramino pirmasis punktas. Sutikite, kad Betmane Ledgeris yra praktiškai tas pats kas kokiuose „Queenuose“ F. Mercuris. O ir, bliamba, naujasis blogietis (vardu Bane’as) dar ir kaukę mūvi… Kai tuo tarpu Jokeris vesdavo iš proto vien savo šizofrenijos iškreiptomis veido mimikomis ar iš akių sklindančiomis kreivomis psichopatinėmis išvaržomis.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g8evyE9TuYk[/youtube]

2,5 valandos ir vos kartą žvilgtelėta į laikrodį. Patikėkit, bojevykams aš kaip niekad esu reiklus, nes mėgstu filosofinius, giliai, kaip sakoma, kapstančius dalykus. Bet čia, šiame filme, viskas buvo daug geriau nei, kad „ai, bent tegu normaliai būna, kad nebūt gaila sumokėtų litų“. Senai nemačiau geresnio scenarijaus veiksmo filmui. Jame nėra kažkokių akį rėžiančių loginių klaidų, dengtis akis verčiančių nesąmoningų scenų / dialogų / intarpų ar nervintis dėl kokios vienos lėvos aktorės, kuri pateko į filmą grynai per kanalus, visiškai nemokėdama vaidint ir taip gadindama visą juostą (kaip kokia Megan Fox „Transformeriuose“). Dark Knight Rises šiose vietose ryškių trūkumų, mano akimis, netūrėjo, o privalumus mes bandysime nupasakoti.

Scenarijaus. Juk, tarkim, Lietuviškasis Tadas Blinda laisvai būtų tapęs LT-kino-vizitine-korta jei ne neaišku kokio čiudiko kurtos pasakos be ryšio, kas sugadino viską, visą darbą. Vienintelis minusas man Dark Knighte yra tas, kad iki šiol man yra ne itin aišku, kodėl Bane‘as taip jau norėjo susprogdinti visą Gotamą? Nes tarkim Jokerio motyvai buvo itin aiškūs ir žiūrint filmą – nuosekliai išdėstyti. Gi su Bane‘u… Nespėjau su mintim. Juk daug žmonių pragare gyvena, neteisingai kalėjimuose sėdi, pjaustosi mentališkai venas dėl ideologijų, seksualinių neatitikimų ir pan. Net Breivikas, atsiprašant, tik pasišaudė, o ne ruošėsi Norvegiją visą nušluoti. Na, bet vis gi čia yra komiksas ir kas be ko, reikia daugiau tragiškumo, makabriško, masiškumo.

Nors, kaip minėjau, filmas trunka 2,5 valandas, bet anei kiek neprailgsta. Ypač stiprus yra garso takelis, taiklūs perėjimai nuo vieno pasakojimo / scenos prie kito, operatoriaus darbas – atskiri komplimentai, na o spec. efektai tegu lieka visokiems Spidermanams, nes Dark Knighte jie tebuvo skanūs / taiklūs papildiniai… Papildiniai sukurti kietą dinamiką, aštrų veiksmą, įspūdingą tikrovę. Aktoriai – asmenybės ir kastingo meistrų teisingai paskirstyti vaidmenims. Nevardinsiu jų pavardžių, jų čia ištisas Dream Teamas, kuris nusileidžia nebent naujausiam Stallonės „šedevrui bojavykui“.

Viso filmo metu net jei ir labai būtum norėjęs – nebūtum radęs laiko sulakstyt ant lengvo į WC. Jau atrodo, kad viskas kas įmanoma jau įvyko, bet štai …<there was a spoiler!>... Ir taip visą filmą – atsipalaiduoji, bet jau po 5 min. – laikaisi įsikibęs kėdės atlošo nuo “siurprizo”. Na, o finalas – du zuikiai vienu šūviu. Ir jautriam žiūrovui, kuris nori pabliauti į popcorno kašį ir tradiciniamiems  tiems, kurie nori hepiendų, bei išeit iš filmo pasikrovę teigiamų emocijų. Toliau – nepasakoju.

Tad šį savaitgalį, broliai, seserys, draugai ir kultūristai, Kultūrnamis rekomenduoja aplankyt trilogijos „The Dark Knight Rises“ pabaigą artimiausiame kino teatre. Tai filmas, kuris ne tik nenusileidžia pirmtakui, bet ir atranda ne vieną naują žiedą, kurie žydi juodai ir lieka po seanco rankose dar ilgai nenuvytę.


Žymos:, , , , , , , , ,

SUSIJĘ:


2 komentarai:

  1. O as manau jog perkrautas filmas temom ir potemem. Yra gan daug banaliu scenu – pasprukimas is kalejimo, tilto is miesto susprogdinimas, visos policijos pasiuntimas i pozemius, moters kates sugryzimas ir pasikeitimas, kovos tarp batmano ir blogiecio (reikia kovot ne jega o sirdim…:) ), destruktyvioji ekologija, valdzios neveiklumas ir kvailumas, blogieji verslininkai kuriems reikia tik pinigu ir galios, ir taip test butu galima visalaika 🙂 vien meiles scena tarp batmano ir blogietes isdavikes – nu taip ten parodyta idealiai kad akivaizdu jog kazkas ne taip.

  2. Dekui Andriau uz konceptualu komentara, sry kad tik dbr ji pamaciau ir patvirtinau.

    Del painumo ir detaliu tai net nezinau – gal ju ir daug, bet juk toks Nolano stilius – kuo daugiau pripint visko.

    Beabejo Delfyje ir kitur privardino milijonus filmu minusus. Bet cia juk fantastinis bajavykas. Ir kaip tokiam zanrui, jis pastatytas tikrai itraukianciai ir su paliekamu ispudziu. Nuo kada komikse viskas vyksta racionaliai. Niekad nevyksta. Tad stai ir ziuri pro pirstus i tavo teisingai pavardintus dalykus. Nes tai – Comicso ekranizacija:) ir su palaikoma ir intriguiojancia itampa iki pat filmo galo. Va tuo man Dark Knight Rises ir patiko. 🙂


Parašykite komentarą