„Sólstafir“ – progresyvieji islandų šamanai atvyks ir į Vilnių

Lietuviškai auditorijai jau pažįstamas Islandijos muzikinės scenos fenomenas „Sólstafir“ leidžiasi į europinį turą, kurio metu aplankys ir Baltijos šalių sostines. Naują albumą išleidusi grupė nepamirštamą dviejų valandų programą Vilniuje pristatys vasario 13 d., penktadienį, klube „New York“, ir tai bus Baltijos šalių turą vainikuojantis koncertas.

Modernioje alternatyviojoje scenoje, kai, rodos, viskas išbandyta ir patirta, unikalus garsas yra retas reiškinys. Tačiau „Sólstafir“ kūrybai šis trūkumas visiškai negresia. Per beveik du dešimtmečius trunkančią karjerą ketvertas iš Reikjaviko sugebėjo ne tik sulaužyti sunkiosios muzikos kanonus, bet ir apskritai išsiveržti iš bet kokių žanrinių rėmų.

[youtube]www.youtube.com/watch?v=A6j7mUxGz20[/youtube]

Kūrybinė „Sólstafir“ evoliucija — įspūdinga. Pradėję nuo vicking metal ir black metal stilių, sulig kiekvienu albumu islandai, viena vertus, tolo nuo savo ištakų, kita vertus – lyg magnetas pritraukė vis daugiau naujovių, tuo pat metu išlaikydami individualų skambesį, šiaurietišką melancholiją, islandišką „ateiviškumą“, hipnotizuojantį misticizmą. Grupės progresas yra gretinamas su „Ulver“ ir „Katatonia“ kūrybos poslinkiais – kaip ir pastarieji, metalo muzikos scenoje debiutavę „Sólstafir“ ilgainiui visiškai peržengė tradicinės sunkiosios muzikos ribas.

Geriausiai perėjimą į visai naują muzikalumo lygmenį atspindi naujausias „Sólstafir“ albumas „Ótta“ (2014). „Ótta“ — neabejotina kulminacija grupės kūryboje, bylojanti apie gebėjimą tobulėti ir naujų horizontų paieškas. Albumo pasirodymas ne tik užgniaužė kvapą ištikimiems „Sólstafir“ gerbėjams, bet ir tapo atradimu su sunkiąja scena nesusijusiai auditorijai. Nors „Ótta“ albume išlaikoma black metalo žanrui būdinga slogaus kartėlio atmosfera, tačiau Aðalbjörn Tryggvason vokalas čia kaip niekada įvairus ir transliuoja itin platų bei dramatišką emocijų spektrą. Instrumentinėse albumo kompozicijose išryškėja post rokui būdingi kontrastai ir folk lyriškumas, o visa tai dar sustiprina smuiko ir bandžos garsai, taip pat klasikinio roko, punk ir sludge įtaka.

[youtube]www.youtube.com/watch?v=GL3LVlDtoUY[/youtube]

Žvelgiant iš kultūrinės perspektyvos, „Sólstafir“ kai kada lyginami su tautiečiais „Sigur Rós“. O kalbant apie islandų muzikinį stilių, greta „Ótta“ minimi ir prestižiniai post metalo vardai („Mogwai“, „Isis“, „Cult of Luna“). Ir vis dėlto, nė vienas iš šių sugretinimų nėra tikslus. „Sólstafir“ post metalo virpesiai išreiškiami energingu ritmu ir tirštais rifais, skaidrią melancholiją keičia klampūs sodrios tekstūros proveržiai. Šio ketverto kūryba kaip ir kontrastingas Islandijos kraštovaizdis veržiasi verdančiomis gelmėmis, panardina į paslaptingą ir svaiginantį bangavimą bei provokuoja akistatą su atšiauriausiais pasąmonės užutekiais.

„Sólstafir pasirodymai trijų Baltijos šalių sostinėse – prestižinis ir ilgai puoselėtas projektas. Visų koncertų metu, tiek Taline, tiek Rygoje ir Vilniuje ketiname sutelkti dėmesį į nepriekaištingą garso kokybę ir šviesos efektus,“ – žada „Sólstafir Baltic Tour“ organizatoriai ALT Events. Pasak jų, nieko nuostabaus, kad bilietai į „Sólstafir“ pasirodymus didžiuosiuose miestuose ištirpsta dar gerokai prieš renginio dieną. Šį islandišką fenomeną šlovina muzikos gurmanai ir visi, vertinantys kraują stingdančią psichodeliką, skoningą dramatizmą, stilių eklektiką, kokybišką bei išliekamąją vertę turinčią kūrybą.

 

Bilietus platina muzikos festivalis „Velnio Akmuo“.


Žymos:, ,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą