Sofar Sounds Vilnius: “didžiausias stimulas – emocija”

Sofar Sounds Vilnius. Aut. Rytis Šeškaitis

Muzikos festivaliai toliau konkuruoja scenų skaičiumi bei bando pritraukti publiką įspūdingais pasirodymais su daug garso ir šviesų (neįsivaizduoju, kaip ankščiau žmonės be šitos frazės išsiversdavo?). O klubuose ar arenose rengiamų koncertų spaudos pranešimams nuolat trimituoja, kad mūsų laukia tiesiog super ultra nerealus šou su nepakartojama scenografija ir dar nepakartojamesniu apšvietimu. Tačiau kartais norisi mesti šalin megalomanija dvelkiančios muzikos industrijos primestus pančius ir ištrūkti į jaukų, mažą, neįpareigojantį muzikos pasaulėlį, kuriame ne forma nustelbia turinį, bet – turinys formą.  Apie tokią galimybę siūlantį „Sofar Sounds“ reiškinį kalbamės su Ieva Čepaite, šių koncertų ciklo atsiradimo Lietuvoje iniciatore.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tceiE_pzaHw[/youtube]

Labas, Ieva! Pradėkime nuo tokios situacijos – prieš tave sėdi koks nors vaikinukas ar mergina, kurie nėra nieko girdėję apie „Sofar Sounds“ , bet yra smalsūs ir mielai norėtų apie tai sužinoti daugiau. Kaip jiems pristatytum šį muzikinį reiškinį? Kuo jis kitoks, savitas?

Labas. Jeigu trumpai, „Sofar Sounds“ – tai slapti kelių atlikėjų koncertai, vykstantys mažose (kartais gana keistose) erdvėse. Projektas turi kelias paslaptis: koncerto vietą žiūrovai sužino tik dieną prieš, o kas gros – pamato tik atėję į renginį. Tad kiekvienas „Sofar“ koncertas – netikėtumas ir intriga.

Projektas prasidėjo 2009 metais Londone, kai du draugai, pasipiktinę triukšminga ir nepagarbia publika, susirinkusia į grupės „Friendly Fires“ pasirodymą, surengė mažą koncertą savo namų svetainėje. Per septynerius metus ši idėja išplito po visą pasaulį – dabar per mėnesį įvyksta virš 100 slaptų koncertų, o visą bendruomenę sudaro beveik 300 miestų ne tik Europoje ar Amerikoje, bet ir Australijoje, Azijoje bei Afrikoje.

Vadinasi už borto lieka tik Antarktida, kurioje kol kas grojo vienintelė „Metallica“. O kieno pastangomis ir kada „Sofar Sounds“ atkeliavo į Vilnių?  

Idėja „Sofar Sounds“ organizuoti Vilniuje kilo dar 2013-ųjų lapkritį. Mano buvusi klasiokė ir gera draugė Eglė tuo metu gyveno Anglijoje ir apsilankė „Sofar Sounds London“ slaptame koncerte. Ten ji susipažino su projekto įkūrėjais, kurie paskatino kibti į darbus. Po kelių dienų ji paskambino man ir… ilgai įkalbinėti nereikėjo.

Neturėjome visiškai jokios renginių organizavimo patirties, tačiau po truputį pradėjome burti komandą, ieškoti vietos, tartis su atlikėjais ir pirmasis „Sofar Sounds Vilnius“ koncertas įvyko 2014 metų kovo pabaigoje. Labai jaudinomės, tačiau viskas pavyko tikrai puikiai.

8-ojo „Sofar Sounds Vilnius“ akimirka. Aut. Nendrė Žilinskaitė

8-ojo „Sofar Sounds Vilnius“ akimirka. Aut. Nendrė Žilinskaitė

 

Taigi, po pirmųjų bandymų, kiek suprantu iniciatyva neatslūgo, nekilo minčių mesti visą tai ir toliau sėkmingai gyvuojat. Kas verčia plėtoti šia veiklą, juolab, kad, bent jau mano akimis žvelgiant, komercijos čia nėra, tad vienas iš galimų stimulų – pinigai, kaip ir atkrenta?

Gal skambės banaliai, bet didžiausias stimulas – emocija. Jau patys pastebėjom ir juokiamės iš to, jog po kiekvieno renginio visi džiūgaujam, kad „tai buvo paaats geriausias koncertas iš visų iki šiol buvusių!“ Ir tas geras jausmas laikosi mažiausiai savaitę po koncerto – visi aptarinėjam įspūdžius ir patirtis, džiaugiamės nuotraukomis ir vis gyvename to vakaro nuotaikomis.

Neslėpsiu – organizuojant renginius iškyla visokių sunkumų, nenumatytų problemų ar nesusišnekėjimų. Tačiau tai, kas vyksta būtent tą koncerto dieną – pradedant juokingiausiais pasiruošimo darbais su puikia ir profesionalia komanda, baigiant ypač maloniais ir geranoriškais atlikėjais, jų muzika ir be galo maloniais žiūrovų atsiliepimais po renginio – visus rūpesčius atperka su kaupu ir stumia į priekį.

Kiek iš viso jau esate surengę koncertų po „Sofar Sounds“ vėliava? Stengiatės rengti juos reguliariai ar vis tik esate sunkiai prognozuojami ir praėjus vienam koncertui negalite pasakyti kada bus kitas?

Gruodžio 21-ąją vyks 12-tas mūsų koncertas, tad paskaičiavus išeina keturi koncertai per metus – stengiamės kiekvieną sezoną surengti po vieną. Tačiau nuo kitų metų planuojame koncertus daryti šiek tiek dažniau, galbūt net pavyks surengti 6-7 koncertus per metus.

Turbūt nesuklysiu sakydamas, kad „Geltonos sofos klubas“ vykdo gana panašią koncertų praktiką į jūsiškę, todėl įdomu ar nešnairuojate vieni į kitus kreivokais žvilgsniais, lyg dviejų skirtingų rajonų chebros? Ai, dar kartais ir „Studium P“ surengia panašius glaustus koncertukus Pylimo gatvės 20-ajame name, nors jų konceptas jau kiek kitas ir neapsiriboja tik muzika, tad juos galim palikti nuošaly.

Niekada nesistengėme su niekuo konkuruoti! Patys mielai apsilankome „Geltonos sofos klubo“ koncertuose ar tame pačiame „Studium P“ – su visais taikiai ir gražiai bendraujame. Juolab manau, kad turime ir bendrą tikslą – skleisti žinią, jog mūsų šalyje yra be galo daug puikių, dėmesio vertų atlikėjų bei suteikti galimybę klausytojams mėgautis jų muzika be kažkokių pašalinių trukdžių.

Pereikim prie turinio, t.y. atlikėjų. Žvelgiant į grupes ir atlikėjus, kurie yra groję „Sofar Sounds“ – žanrų įvairovė akivaizdi (Deeper Upper, Alina Orlova, Insearch ir t.t.), tačiau mano akimis dominuoja, jei taip galima išsireikšti, gana saldūs, faini, nors ir nerenkantys arenų, bet gana ant bangos tarp jaunimo, ir ne tik, esantys kolektyvai. Pavyzdžiui vargu ar galėtumėme „Sofar Sounds“ koncerte tikėtis išgirsti free jazz atstovus „Ąžuolinius Berželius“ ar dark-cabaret grojančius „Vilkduja“. Nišiniai, bet atraktyvūs kolektyvai, atrodo lieka už jūsų koncepcijos ribų, tad papasakok kaip veikia jūsų muzikinis kastingas?

Prisipažinsiu – šių tavo paminėtų grupių nesu girdėjusi…

O mūsų muzikinis kastingas veikia paprastai – kviečiame tuos atlikėjus, kuriuos patys mėgstame, į kurių koncertus vaikštome ar kuriuos netyčia atrandame ir susižavime. Visa „Sofar Vilnius“ komanda aktyviai seka mūsų šalies muzikinio pasaulio naujienas ir mėgsta atrasti, tad turime didžiulį sąrašą ir žinomų, ir nežinomų grupių, kurį nuolat pildome – iš jo ir renkamės atlikėjus koncertams.

Žinoma, į tą sąrašą patenka ir kitų parekomenduotos grupės, o pastaruoju metu vis dažniau būna, jog muzikantai patys su mumis susisiekia, ir klausia dėl galimybės sudalyvauti renginyje.

O patys atlikėjai, kurie būna kviečiami į „Sofar Sounds“ koncertus ar noriai bendradarbiauja?

Po beveik trijų metų „Sofar Sounds Vilnius“ veiklos galiu drąsiai sakyti, kad tikrai nemažai atlikėjų jau susipažino su šio projekto koncepcija ir mielai sutinka pas mus groti. Nors nemeluosiu, pradžioje tikrai teko stengtis labiau – rodydavome muzikantams, koks šis projektas yra didelis visame pasaulyje, pasakodavome apie savo tikslą dalintis kokybiška ir dėmesio verta muzika bei suteikti naują potyrį tiek klausytojams, tiek patiems atlikėjams. Dažniausiai suveikdavo.

Kadangi jūsų koncertai vyksta skirtingose vietose, įdomu kaip sekasi ieškoti vis naujų ir įdomių lokacijų? Ar vis tik daugiau tenka imtis iniciatyvos patiems, ar Vilniečiai labai malonūs bei aktyvūs ir patys siūlo savo erdves?

Su koncerto vietos paieškomis būna įvairiai. Kartais patys sugalvojame puikias, išskirtines, koncertui tinkamas erdves, kartais jas mums pasiūlo bičiuliai, kolegos ar patys atlikėjai, o smagiausia, kai į svečius pasikviečia į renginius atėję žiūrovai.

Kiek iki šiol teko susidurti, vilniečiai tikrai malonūs ir atviri tokiems projektams, ypač, kai papasakojame idėją. Žinoma, tenka užtikrinti, jog masinio vakarėlio jų erdvėje nebus ir stengsimės nieko nesugriauti…

9-ojo „Sofar Sounds Vilnius“ akimirka Aut. Rytis Šeškaitis

9-ojo „Sofar Sounds Vilnius“ akimirka. Aut. Rytis Šeškaitis

 

Gruodžio 21 d. vyks Kalėdinis „Sofar Sounds“ koncertas. Mačiau, kad jau vietų į jį nebėra, žodžiu visiškas sold-out‘as. Galbūt bent kažkiek galite praskleisti paslapčių šydą ir papasakoti ko gali tikėtis dalyvausiantieji koncerte?

Intrigos sugadinti nenoriu, tačiau galiu prasitarti, jog šiame renginyje dalyvaus tikrai gana žinomi muzikantai. Viena grupė neseniai išleido labai sėkmingą albumą ir ruošia mums akustinį pasirodymą, kitą atlikėją visi įpratę matyti grojantį būgnais, tačiau pas mus jis pasirodys šiek tiek kitaip, ir turėsime vieną merginą, kuri yra dažno projekto vokalistė, tačiau šį kartą pristatys savo naują solo programą. Nenoriu erzinti, bet bus žiauriai gerai!

Ir pabaigai tradicinis klausimėlis – kokie ateities planai? Galbūt numatyta plėtra į kitus Lietuvos miestus, taip prisidedant prie vyriausybės planų atgaivinti Lietuvos regionus?

Šį rudenį gana stipriai pasikeitė komandos sudėtis, tad turime daugybę naujų idėjų ir didelį didelį entuziazmą, dėl ko labai džiaugiuosi. Kaip jau minėjau, nuo kitų metų planuojame koncertus rengti šiek tiek dažniau, mąstome apie didesnę sklaidą, galbūt kartais ir šiek tiek didesnes erdves, į kurias galėtume pakviesti daugiau klausytojų. Taip pat pildome ilgą sąrašą puikiausių atlikėjų, kuriuos planuojame pasikviesti, turime įdomių vietų pasiūlymų (vienos iš jų šeimininkas žada svečiams pats išvirti alaus!!)… Žodžiu, nekantraujame pradėti naujus metus su naujomis jėgomis!

Į kitus miestus keliauti kol kas neplanuojame, tačiau šitos minties nenoriu atmesti – pastaruoju metu buvo nemažai tokių pasiūlymų. Jeigu pavyktų viską susidėlioti ir suplanuoti – kodėl gi ne?

Tačiau jei kituose miestuose atsirastų muzikos mėgėjų, norinčių pradėti Sofar Sounds Kaunas/Klaipėda/Šiauliai – mielai padėsime jiems žengti pirmuosius žingsnius.

Dėkui už pokalbį! O visi norintys patekti į šiuos koncertus bėgte marš registruotis „Sofar Sounds“ svetainėje jei iki šiol vis dar nesate to padarę. 

Titulinėje fotografijoje 11-ojo  „Sofar Sounds Vilnius“ akimirka. Autorius Rytis Šeškaitis. 


Žymos:,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą