„Mėnuo Juodaragis“ pristato Lietuvos grupes: visi skirtingi, visi galingi!

Savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“ savo jubiliejinėje dvidešimtmečio programoje pristato Lietuvos scenos atstovus, kurių gausa, stilistinė įvairovė ir vasaros pabaigos trenksmui ruošiami išskirtiniai, niekur kitur neskambėję muzikiniai pasirodymai nustebins ne vieną festivalių lankytoją.

„Šiemet „Mėnesio Juodaragio“ festivalis žada kaip niekad daug išskirtinių pasirodymų, daugeliui dalyvaujančių kolektyvų šis renginys tampa  progą parodyti savo kūrybą ypatingai, kitaip. Pastebėjome, kad šventės vyksmas, tema, gamtiška aplinka bei pasišventusi publika savaime vis labiau įpareigoja ir žinomiausius atlikėjus. „Mėnuo Juodaragis“ vyksta pačioje festivalių sezono pabaigoje, tad visuomet iš geriausių grupių įdomu išgirsti ir pamatyti tai, ko dar nebuvo per vasarą,“ –  teigia festivalio vadovas Ugnius Liogė.

Multiinstrumentalisto Donato Bielkausko-Donio kūryba ir etninės muzikos aranžuotės – tai muzikinė „Mėnesio Juodaragio“ šerdis, 19-oje ligšiolinių festivalių jis su įvairiomis grupėmis ir solo projektais scenoje pasirodė net 48 kartus! Šiais metais publika išgirs ypatingą, pirmą kartą pilnai gyvu atlikimu skambėsiančią Donio karinių-istorinių dainų programą iš žymiausių jo albumų „Bite lingo“ ir „Kas tave šaukia…“ Scenoje su Doniu pasirodys įspūdingo balso dainininkė Rasa Serra, muzikos grupė ir styginių kvartetas.

Viena žymiausių Lietuvos roko grupių bei festivalio senbuviai Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ kartu su vokaliniu kolektyvu „Baltos Sielos“ pristatys muzikinę-mitologinę dramą „Dūšelės“. Šis įspūdingas muzikos pasakojimas, praėjusiais metais įamžintas dvigubu albumu ir parodytas įvairiose atokiose, kultūriškai reikšmingose Lietuvos vietose, šiemet pirmąkart suskambės didžiojoje “Juodaragio” scenoje.

Ko gero didžiausias lietuviškas sceninis netikėtumas festivalyje – Lietuvos hip-hop vėliavnešių „G&G Sindikatas“ pasirodymas. Jų fenomenas prasidėjo tuo pačiu laiku kaip ir „Mėnesio Juodaragio“, prieš 20 metų. Ilgainiui auganti grupė pelnė ne tik  populiarumą, bet ir pagarbą už tiesų, nuoširdų lietuvišką žodį bei ištikimybę savo idėjoms. „G&G Sindikato“ istorijoje jau retai pasitaiko pirmų kartų, bet pasirodymas „Mėnesio Juodaragio“ scenoje bus pirmas toks, brandintas ne vienerius metus. Kaip teigia rengėjai, sunku įsivaizduoti Perkūnui skirtą festivalį be dainos „Žaibo rykštė“.

“Didžioji festivalio scena šiemet bus pavadinta Perkūno vardu, joje skambanti muzika atitinkamai bus galinga ir įvairi, aprėpianti skirtingus nepriklausomos muzikos stilius, tuo pačiu išryškinanti bendrus kultūrinius tapatumus,” –  pažymi festivalio rengėjai.

Kita, svajinga šių metų festivalio staigmena – su trenksmu į didžiąsias scenas sugrįžę „Lemon Joy“.  Ilgametė grupė su Igoriu Kofu priešaky nuo devyniasdešimtųjų transliuoja gryną lietuviškos elektronikos skambesį. Išlaikydami savo tamsiai svajingą stilių, „Lemon Joy“ festivalio „Mėnuo Juodaragis“ metu gros geriausių ir retai skambančių savo dainų pynę, bei pirmąkart gyvai atliks perdainuotą lietuvių liaudies dainą „Siuntė mani motula“.

Vasaros pabaigtuvėse žiūrovai išvys ir pernai publiką sužavėjusią low-fi ir gyvų instrumentų muzikos grupę „Solo ansamblis“. Daugelio šių metų Lietuvos festivalių scenas užkariavęs tamsiųjų romantikų kolektyvas „Mėnesio Juodaragio“ scenai prižadėjo itin asmenišką ir unikalų šou.

Ilgametis festivalio draugas, niekada vietoje nestovintis ir visuomet eksperimentuojantis Domantas Razauskas pasirodys su naujai suburta grupe „Vos Vos“, kuri klausytojams pateiks energijos kupiną roko audrą.

Šiuolaikinio baltiško postfolkloro sceną atstovaus naujus kūrinius pristatanti žymi šalies grupė „Atalyja“, klausytojų pasiilgti „Spanxti“, dainingas ir žavus kolektyvas „Baltos varnos“, taip pat išradingumu bei jaunystės spalvomis pulsuojantis duetas „Kamanių šilelis“, sukūręs savitą intelektualaus folkloro pasaulį ir užkrėtę juo daugybę žmonių. World (pasaulio) muzikos lobynus festivalyje žarstys kompozitoriaus Sauliaus Petreikio trio, grupės „Marga muzika“ bei „Miglaukas“.

Tuo tarpu smarkesnės ir sunkesnės muzikos gerbėjai gaus įvertinti Lietuvos juodojo metalo pradininkų grupės „Nahash“ pasirodymą, kupiną mistikos ir okultinės dramaturgijos. Geležiniais gitarų rifais taip pat pamalonins veteranai „Stresas“, o žinomi heavy metal atlikėjai „Thundertale“ savo perkūniškas liaudies sakmes įgarsins naujoje akustinėje programoje.

Viena iš ketverių pagrindinių MJR festivalio scenų tradiciškai skiriama autentiškai etnomuzikai, šiemet joje skambės ir dainuojamoji poezija, kartu išvysime gausų jaunų folkloro kolektyvų būrį, kompozitorių Algirdą Klovą, dainininkę Virginiją Skeirienę (ex grupė „Pievos“), ansamblį „Regėjimai“ ir daugelį kitų. Tarp garsiausių folkloro atlikėjų – Perkūno temai pašvęsti grupių „Ugniavijas“ ir „Kūlgrinda“ pasirodymai.

Festivalio muzikinę programą rugpjūčio 24 d., ketvirtadienį, pradės Dūburio ežero salos tankmėse įkurdinta „Eglyno“ scena, kuri dedikuota geriausiems avangardinės ir elektroninės muzikos projektams. Per tris dienas ši scena pristatys žinomus kūrėjus ir „Mėnesio Juodaragio“ bendražygius nuo pirmųjų dienų – „Girnų giesmės“, „Oorchach“, „Sala“, „Wejdas“ ir kiti. Svajingos elektronikos projektas „Driezhas“ pirmąkart koncertuos su gyva grupe, o kitas žymus baltiškos padangės dub techno kūrėjas „Vėjopatis“ pristatys folkloriniais motyvais skambantį naują albumą “Versmės“.

Koks festivalis be šokių?! Ieškantys smagaus veiksmo ir judesio kas vakarą galės suktis tautinėse vakaronėse, o naktį iki paryčių kitose festivalio erdvėse šėls su alternatyvios muzikos didžėjais, tarp kurių bus ir žymieji „Baltic Balkans“ vyrukai, tarpkultūriniu siautuliu kviečiantys šokti taip, lyg tai būtų paskutinį kartą gyvenime.

Dvidešimtasis festivalis „Mėnuo Juodaragis“ vyks 2017 m. rugpjūčio 24 – 27 d. Dūburio ežero saloje prie Antazavės, Zarasų rajone.

Mėnuo Juodaragis“ yra vienas seniausių ir didžiausių vasaros renginių Lietuvoje, pernai jį aplankė apie 6000 žmonių. Festivalis pradėtas rengti 1995 m., jo programa jungia prigimtinės baltų kultūros tradicijas, amatus, meną, pažintines veiklas ir šiuolaikinę kūrybą, bei alternatyvią muziką. Festivalį organizuoja nepriklausoma muzikos leidykla „Dangus“.

Renginio bilietai brangsta liepos 1 d. Juos galima įsigyti festivalio svetainėje internetu, arba muzikos ir dovanų parduotuvėje „Ragainė“ Vilniuje (Skapo g.3).

 


2 komentarai:

  1. Manau, labiausiai netikėtas čia G&G Sindikato pasirodymas, tuo tarpu gerai pažystantys Lemon Joy neturėtų nustebti, juk jie kažkada dalyvavo alternatyvios muzikos festivalyje ”Kunigunda Lunaria” (tai buvo jau seniai, pavadinimą užrašiau teisingai). Beje, minėta „Siuntė mani motula“ man asmeniškai viena iš geriausių albumo ”Stebuklas” dainų.

    1. Jo, G&G man jau gana senai neoficialiai buvo žinoma, kad bus feste, kai klausiau radijoj Svaro ir Ugniaus pokalbį. Šiaip na ką, niekas nestovi tame pačiame vandenyje juk. Nors, man asmeniškai, nelabai limpa prie festo pajautos G&G, bet juk yra kitų scenų pilna. O reperių į MJR dėl to ne tai, kad neatvažiuos, bet jie atvažiavę tikrai negadins renginio. Nebe tie laikai, kai pagal muzikos stiliaus klausymą aglėdavai asmenį štampuot kaip asmenybę. Galų gale nors G&G yra popsas, repas ir tt, bet tai nėra banalus muzikinis reiškinys, mano nuomone.


Parašykite komentarą