Gira – šventas gėrimas (top-10)

Gira – nacionalinis Lietuvos gėrimas, kurio rašytiniai receptai pasirodė dar 16-tame amžiuje. Šio gėrimo šaknys siekia senąją Egipto civilizaciją, o išpuoselėjo jį vėliau slavų tautos.19-to amžiaus pabaigoje Rusijos sveikatos specialistai ligoninėse girą paskelbė būtinu patiekalu. Ir ne vien dėl to, kad Rusijoje ji velniškai mėgiama. Natūrali kaimiška gira rūgimo proceso metu išskiria galybę įvairių bakterijų, kurios labai gerai sutvarko žarnyną, skatina virškinimą, bei tiesiog pakelia nuotaiką.

Šiais laikais gira Lietuvoje kaip niekad populiari. Prieš ~tris metus prasidėjo šio gėrimo bumas – vietoje vos kelių rūšių, ant prekystalių ir alaus pilstyklose, atsirado dešimtimis skaičiuojamas skirtingas ir kokybiškas pasirinkimas. Prieš tai lietuviai daugiausia gerdavo pigius ir nekokybiškus bambalinius giros variantus. Tačiau situacija pasikeitė įvedus alkoholio draudimo reklamas. Pastarojo gamintojai (alaus bravorai) greit sumojo, kad gira bus gana tolygi reklama brandui ir to pasėkoje, kas paradoksaliausia, blaivinikai pradėjo ploti katučiu.

Daugiau neišsiplečiant, žemiau – kult.lt redakcijos 10 mylimiausių giros rūšių. Kai kurias jūs beabejo jau būsite ragavę, tačiau neabejoju, kad rasite ir kai ką naujo bei mylimo. Mėgaukites ne neatsakingai, o gurmaniškai.

gira butautu logo1. Butautų Dvaro (IKI Ūkis) gira

Pirma vieta be abejonės. Ją isgyti galima IKI parduotuvėse esančiuose IKI Gurmanų šaldytuvuose. Sodrus, tirštas ir maloniai klampus skonis. Puta ruda, spalva panaši kaip Guinness alaus, o kvapas tiesiog kviečia išgerti. Tiesa kaina jos yra 5,50 užstiklinį litro butelį, tad perki ją ne tam, kad atsigerti, o greičiau kaip ritualinį / meditacinį gardėsį.

gira_butelys daujenu2. Ekologiška Daujėnų Duonos gira

Šį balzamą buvo galima įsigyti Maximos tinkle esančiuose kaimiško produkto skyriuose, bet kaip sakė bravoro atstovė – nebeima Maxima šio gėrio. Kaina už plastikinį litro butelį – 5,50 ltl. Gira gaminama ne iš šiaip duonos atliekų, o iš specialiai gėrimui kepamos, skrudinamos ir ekologiškos. Reikia tikėtis, kad prekybos centruose vėl pasirodys šis tautos pasididžiavimas.

gira backoriu3. Bačkorių gira

Tikras skanėstas ir gardėsis. Galima įsigyti Norfos prekybos centruose, bei Vilniaus Alaus taip vadinamuose “kromeliuose”. Ji parduodama dailiuose stiklo buteliuose, o sudėtyje yra kvietinio ir miežinio salyklo, kas suteikia gėrimui kvapą gniaužiantį aromatą bei nepakartojamą skonį.

 

 

gira gubernijos4. Gubernijos Duonos gira

Klasika! Verdama tokiu pačiu receptu jau bene 20 metų ir nėra jokių bambalių, o tik stiklinė ir skardos tara. Be koncervantų, su nuosėdomis ir puikaus bei aukštos meistrystės skonio. Tad jei nenorite per daug galvoti ir po parduotves kažko inoringo ieškoti – stverkite Gubernijos Duonos girą!

.

.

gira-tauras-160x1605. Tauro Nefiltruota gira

Labai gardus daiktas, nors ir vengtinas, nes tai viena iš dviejų girų šiame tope su koncervantais. Bambalys kainuoja 3.69, nefiltruota, skonis sodrus. Perku ją visada kai noriu skaniai pagurkšnoti, bet gaila pinigų prabangesnei girai. Arba kai tokios tiesiog nėra ant prekystalio.

.

.

gira bravaria6. Bravaria gira

Ši gyva girulė pagal skonį šiaip jau drąsiai eina į trečią vietą, bet ji turi labai didelį ir tuo pačiu keistą minusą. Kiek kartų ją pirkau, tiek kartų ją atidarant – išpurkšdavo koks trečdalis bambalio į kriauklę. Labai nemalonus ir ne higieniškas dalykas.

.

girinis7. Girinis (Alyno) gira

Pagal skonį ji tiesiog nepateisino lūkesčių, nes labai jau beisikinė, be charakterio ar įnoringumo. Nors ir “gaminama pagal ekologiškus, ir kokybiškus produktus”, bei yra gyva, iš galiojimo išeinanti per vieną parą ir t.t. Plius gana “smagiai” jaučiamas raugintų kopūstų kvapas nėra giros kvapas. Kaina už litrą – 5 litai.

gira retro8. Retro gira

Smagi butelinė, vėl gi Vilniaus Alaus gira. Visada ją smagu gurkšnoti, bet pasigendama joje aštrumo skonyje, labiau jaučiasi vandeningumas, nei puošnumas. Tai idealus gėrimas numalšinti troškulį vasarą.

.

 

 

gira tenh9. Tanheiser Tamsi gira

Ypatingai sodri, tamsi ir klampi. Geriausia baklaškinė, nepilstoma ir ne butelinė gira. Braliukų pradukts – vienintelė ne Lietuviška gira patenkanti į topą. Dėl savo stipraus skonio netgi skaniai gurkšnojasi, o ne maukiama litrais. Ir rašo, kad be koncervantų.

.

 

gira porterio10. Smetoniška Porterio gira

Paprasta Smetonos gira yra visiškas byzalas, bet į Porterį juk deda “apynius”… (Taip ir įsivaizduoju “Wolfas Engelman” tą darant) Iš visų birzgalinių giros gėrimų (tai tokie, kur pridėta koncervantų, saldiklių ir t.t.) Porterio yra geriausias variantas. Birzgalai tai Švyturys (totalus š), Selitos kaimiška (vymt), baltarusiška Lydskiy Kvass (k čiortu) ir pan. Tad jei norite pigaus, bet normalaus skonio – nepirkite paminėtųjų, o geriau stverkit Smetonišką Porterio.


Žymos:,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą