Swans “To Be Kind”: žingsniu priekyje visos šiuolaikinės muzikos

Šiandien oficialiai išleidžiamas kultinių ir legendinių avangardinio / noise rock patriarchų “Swans” 13 albumas pavadinimu “To Be Kind”. Oficialiai, nes jį paklausyt grupė leido per įvairius taip vadinamus streamus, bei jis paprasčiausiai buvo nutekintas praeitą savaitę, kai pasirodė įvairių torrentų puslapiuose mp3 pavidalu. Aš buvau vienas tų, kurie laukė albumo kaip išbadėjęs vilkas, laikytas geležiniam aptvare su už grotų patiesta šviežia skerdiena. Tad ką gi išgirdau?

“Tai sušiktai geriausias visų laikų albumas, kokius tik man teko girdėti! | Michaelas Gira yra genijus, po velnių! | Monumentalu, epiška, kontroversiška, dieviška!”– tokie susižavėjimo kupini komentarai tarsi granatos sproginėjo įvairiose interneto erdvėse. Gi pats Michaelas Gira (čia toks “Swans” muzikantas, o ne nealkoholinis gėrimas) buvo kuklus – “tai yra geriausia ką mes esame išleidę”. Viename interviu jam užsiminė, kad jis lygiai taip pat sakė ir apie eklipsinį noise blastą “The Seer”, į ką jis atšovė – “kuomet kuriu, niekada nesistengiu kažko atkartoti ar reflektuoti. Kurdamas visada spaudžiu iš savęs Čia ir Dabar maksimumą. Antraip procesas man tiesiog nebetenka prasmės.”

swans

“Swans” tai grupė, kuri susikūrė New Yorke 1982-tais metais, išsiskirstė 1997-taisiais ir su trenksmu grįžo į muzikinę sceną prieš 4 metus kuomet visus maloniai pritrenkė apokalptiniu opusu “My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky”. Projektas niekada nebuvo populiarus ar susilaukęs komercinės sėkmės, bet buvo žymus savo šokiruojančiais, brutaliais, išskirtiniais ir neretai emocionaliai itin atvirais pasirodymais (kuomet ašarų būdavo tiek tarp susirinkusių paklausyti, tiek iš pačių “Swans”). Vienas tokių buvo 1984 metais Londone, kuomet Gira išprovokavo muštynes tarp fanų, kuomet šie parodė neigiamą reakciją grupės pasirodymui.

Tai, kad amerikiečiai niekad neturėjo finansinės naudos iš savo kūrybos rodo ir nūdiena. Tam, kad išleist dar vieną šiuolaikinės muzikos šedevrą, M. Gira savo muzikos leidybos firmoje “Young God Records” įrašė koncertinio tipo diską “Not Here / Not Now”, tik tam, kad surinkti lėšų naujausiam studijiniam įrašui. Ir net pasibaigus aštriam ir sprogdinančiam pasirodymui, “Swans” lyderis kukliai nueina prie grupės atributikos pardavimo vietos ir noriai padeda ją pardavinėti, ypač dažnai dar ir pabendraujantis su fanais. “Jie to nusipelnė” – komentuoja tokį savo paprastumą Michaelas.

“To Be Kind” tai tiesioginis ir, būsiu šališkai išsireiškęs – VIENINTELIS įrodymas, kad roko muzika nėra mirusi ar išsigimusi, įrodymas. Tai nėra dar vienas geriausias metų albumas, ar geriausias pastarojo meto rock žanro darbas. Tai – evoliucija ir revoliucija viename, tai yra ėjimas viena koja pirmiau visų. Pamirškite visus standartus ar kanonus; išmeskite stereotipus ir nusistatymus; sunaikinkite smegenyse pragmatiškumą ir efemeriškumą – visa tai yra albume kviečiančiam “būti nuoširdžiam”.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=09ulKVxtt5E[/youtube]

Trumpiausia dviejų valandų ilgagrojo daina – 5:09 minutės, ilgiausia, pavadinimu “Tousaaint L’Ouverture” – 34:05. “Jo, aš tikiuosi, kad mūsų muziką žmonės priima kaip sakralią. Bet jokiais būdais ne demonišką ar panašiai. Apie tai kas yra virš visko, kas yra ore ir jį į mus įkvepia, galų gale tai patarnauja kaip koks nors įkvėpimo šaltinis” – sako Michaelas Gira žurnalui “The Quietus” duotame interviu apie “Swans” misiją. Likusios albumo dainos daugiau ar mažiau yra 10 minučių trukmės, kurios yra tarsi psichodelinis grąžtas atverti tvarius pasąmoninius klodus su savo sukniubti verčiančiais tekstais.

Apie pastaruosius autorius, beje, kalba nenoriai. “Aš palieku tai (prasmę – aut. past.) klausytojui ir jo interpretacijai.” Ilgą laiką “Swans” dainose apraudodavo tokias egzistencialias būties paradigmas kaip “jaunatis”, “nekaltumas”, “Dievas” ir pan. Gi “To Be Kind” atrodo ir eina tomis pačiomis sijomis, ir atranda kelyje tarp tarpeklių naujas. Į ausis įkrito nemažai kartojamas žodis “meilė”, bei kaip Gira teigė “Taip, galima sakyti, kad šis mūsų diskas bene erotiškiausias savo tematika iš visų, kiek esame sukūrę.”

“To Be Kind” yra muzikaliausias iš visų trijų po atsikūrimo įrašytų opusų. “Manau, kad šokiams šis albumas – pats tas! Bet ir mylėjimuisi jis tinkamas – tau tereikia pagerinti savo įgūdžius lovoje, jei neišeina apverst vieno iš trijų vinilų bedarant tai,” – juokaudamas interviu kalba M. Gira. Skambesys ne tapo minkštesnis ar švelnesnis. Jis tik dar labiau hipnotizuoja ir per tas ar aštuonias, ar dvylika, ar septyniolika minučių tik dar labiau įtraukia į tranzą, psichodelinę patirtį, tamsųjį nušvitimą.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XwwLzxjTtz4[/youtube]

Albumą nuo šiandien galima įsigyti “Mute” leidykloje skaitmeniniu formatu, dvigubo CD ir trigubo vinilinio pavidalais. Albumo turas startuoja Gegužės 14 dieną, kuris truks 18 mėnesių, kol kas deja aplenkdamas Europą (paskelbtos datos yra JK, JAV ir Kanada). Prieš turą “Swans” nesnaus – repetuos po 10 valandų per parą, 7 dienas į savaitę. Tada Gira pasiims 3 dienų išeigines tam, kad susituokti ir leisis į gyvos muzikos kelionę.

Reikia vilktis, kad amerikiečius bus galima išgirsti po vasaros jei ne Lietuvoje, tai kažkur netoliese. Mat dar 2011 metais jie koncertavo visai čia pat, šalia – braliukų latvių sostinėje Rygoje.


Žymos:, ,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą