„Burning Man“ Lietuvoje: 300 dviračių atplukdytų iš Nevados dykumos tapo meno objektais

Pasidaryk pats judėjimas kasmet įgauna vis didesnį pagreitį. Nuo papuošalų ir drabužių, nuo krapštymosi garažuose iki robotikos būrelių ar savadarbių instrumentų – mes grįžtame prie lėtesnio gyvenimo, vėl mėgaujamės gamybos patirtimi ir  savo rankomis pasidarytų daiktų verte.

Štai lygiai prieš savaitę judėjimas atsiskleidė dar viena veikla, kai  „Kultūros naktyje“ riedėjo keisčiausių formų, šviečiantys, pypsintys ir kitaip stebinantys dviračiai.  Iš kur ir kaip jie atsirado?  Trumpai – iš iš Nevados dykumos, per Telšius, ir iš lietuviškų garažų, per „Peroną“.

Gal visgi reikia platesnio atsakymo? Prašom.

Atsivežė dviračius iš Nevados dykumos

Kiekvienais metais į Burning Man festivalį Nevados dykumoje keliauja tūkstančiai žmonių iš viso pasaulio – tarp jų ir kelios lietuvių grupės. Įkvėpti festivalio dvasios, grįžę jie vysto „pasidaryk pats principo“ vedinas kūrybines iniciatyvas, kurių viena – kasmetinis meninių dviračių paradas „Who did that to my bike“, pirmąkart suorganizuotas dar 2013-aisiais. Penkerius metus Lietuvos burnerių bendruomenė kviečia visus norinčius pasiturbinti savo dviratį į menines dirbtuves, po kurių seka maršrutas po Vilnių.

Tiesa, prieš porą metų ši iniciatyva persikėlė į visai kitą lygmenį, kai lietuviai sugalvojo žaliavas dirbtuvėms parsitempti tiesiai iš Nevados dykumos.Po rudens pradžioje vykstančio „Burning Man“,  dykumoje yra paliekami tūkstančiai dviračių, kurie paprastai keliauja į vietos mokyklas, taisyklas ar metalo laužą.

2016-aisias lietuviai su festivalio organizatoriais sutarė pasiimti dalį tokių dviračių ir atsiplukdyti į Lietuvą. Idėja pavyko – į jūrinį konteinerį tilpo apie 300 transporto priemonių.  Pražiemoję, dviračiai pateko į Drėverną, į dviejų savaičių trukmės dirbtuves, pavadintas „Meninių dviračių invazija“, kurių metu savanoriai dalį jų pervirino, apšvietė, išpuošė ir pasiėmė namo.

Dvi savaitės Telšiuose ir viena naktis Vilniuje

Šiemet „Meninių dviračių invazija“ pasikartojo Telšiuose – dvi birželio savaites prie Masčio ežero kranto „Burning Man LT“ komanda, skaitmenizuotos gamybos laboratorija „M-Lab“ ir savanoriai leido laiką nemokamose dirbtuvėse, kur taisė pernai nepanaudotus dviračius. Prie savanorių taip pat prisijungė  svečiai iš Bostono „SCUL“ –  meninių dviračių (kuriuos vadina erdvėlaiviais) kūrėjai, kartas nuo karto iškeliaujantys į „misijas“ už savo žemyno ribų.

Projektą rėmė Lietuvos Kultūros Taryba, JAV ambasada, jį mielai priėmė Telšių Menų Inkubatorius, o į pagalbą stojo miesto dailės mokykla, tačiau pagrindinė idėja liko ta pati – svarbiausi dirbtuvėse buvo savanoriai, tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio,  kurie savo rankomis atgaivino nebereikalingus daiktus tam, kad šie prisikeltų naujoms kelionėms.

Na, o kad nuo Žemaitijos nutolę dviračių entuziastai neliktų nuskriausti, dirbtuvių „saldainiukas“ – būtent pagrindinis dviračių paradas –  buvo suorganizuotas Vilniuje. Norintys paskutinę minutę pasidailinti savo dviračius, penktadienį popiet buvo pakviesti į „Peroną“. Vakarop jie sutiko iš Telšių atvykusius invazijos dalyvius, tarp jų ir SCUL „pilotus“, bei kartu išriedėjo į pagrindines Vilniaus gatves išmėginti, ką susikonstravo, švęsti „pasidaryk pats“ judėjimą ir… Stebinti praeivius.

Nemanau, kad suklysiu tai pasakiusi: jei kitais metais invazija tęsis,  prie jos prisijungs dar daugiau žmonių. Tokių pasidaryk pats iniciatyvų žavesys ir idėjos užburia –  jos leidžia suprasti, kad kiekvienas gali tapti kūrėju, ypač kai šalia yra norinčių ir galinčių padėti.

Valio „Burning Man“ dviračių invazijai!


Žymos:, , ,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą