Už mažiau nei mėnesio Vilniuje – vokiečių elektroninės muzikos įžymybės Alva Noto pasirodymas

Į Lietuvą atvyksta vienas žymiausių Vokietijos elektroninės muzikos kūrėjų Alva Noto. Spalio 22 d. jis surengs savo naujausią audiovizualinį pasirodymą, pavadintą „UNIEQAV“, kurį jam įgyvendinti padės japonų video menininkas Ken Niibori. Būdamas ne tik elektroninės muzikos, bet ir skaitmeninio bei vizualaus meno kūrėjas, Alva Noto koncertuoja tiek žymiausiuose pasaulio muziejuose, tiek garsiausiuose elektroninės muzikos festivaliuose ir klubuose.

Vilniuje, siekiant maksimalaus patogumo visiems žiūrovams ir atsiradus galimybei organizuoti šį renginį pačiame miesto centre, koncertas iš Naujojoje Vilnioje esančio Dūmų fabriko perkeliamas į Vilniaus senamiesčio širdį ir vyks Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2) – pačioje didžiausioje jo erdvėje.

Garsusis elektroninės muzikos kūrėjas Alva Noto, kurio tikrasis vardas yra Carsten Nicolai – vizualaus ir skaitmeninio meno pasaulyje puikiai žinomas menininkas, gyvena Berlyne ir priklauso tai kūrėjų kartai, kuri intensyviai reiškiasi tranzitinėje teritorijoje tarp muzikos, vizualiojo meno ir mokslo. Laikydamasis minimalizmo, kaip medžiagos redukavimo estetikos, Carstenas eksperimentuoja elektroninės muzikos lauke: kuria savo individualius ženklų, garsų ir vizualinių simbolių kodus.

1994 m. jis įkūrė įrašų firmą „Noton“, kuri 1996 m. išleido pripažinimo sulaukusį studijinį albumą „spin“, tais pačiais metais jis pradėjo bendradarbiauti ir su įrašų firma „RasterMusic“ – 1999 m. pasirodė du bendri „Raster-Noton“ albumai. Vėliau „Noton“ pradėjo veikti savarankiškai ir 2017 m. išleido visą Alva Noto kūrybos katalogą. Visą atlikėjo diskografiją sudaro net keliasdešimt solinių albumų ir daugybė bendradarbiavimo su kitais menininkais įrašų.

Alva Noto yra nekart koncertavęs su pasaulinio garso kūrėjais, tokiais kaip Ryuichi Sakamoto, Michael Nyman, Blixa Bargeld, bei su pripažintais elektroninės muzikos atlikėjais Ryoji Ikeda, Mika Vainio ir kt.

Alva Noto rengia pasirodymus visame pasaulyje: Europoje, Azijoje, Pietų Amerikoje, JAV. Jis yra koncertavęs Guggenheimo muziejuje Niujorke, San Francisko modernaus meno muziejuje, Paryžiaus Pompidou centre, Londono „Tate Modern“ muziejuje. Alva Noto parašė muziką žymiam Alejandro Gonzálezo Iñárritu filmui „The Revenant“ („Prisikėlęs“), už kurią buvo nominuotas „Auksinio gaublio“, BAFTA, „Grammy“ ir Kritikų pasirinkimo apdovanojimams. Taip pat jis sukūrė muziką trumpametražiam A. G. Iñárritu virtualios realybės filmui „Carne y Arena“ („Mėsa ir smėlis“).

Jo muzikinė kūryba atsispindi ir jo kuriamame vizualiniame mene. Carstenas Nicolai sieka įveikti jutiminio žmogaus suvokimo skirtumus, kurdamas fenomenus – garso ir šviesos dažnius, kurie būtų vienu metu suvokiami ir akimi, ir ausimi. Jo instaliacijos yra minimalistinės estetikos, pasižyminčios elegancija ir intriguojančiu turiniu. Po to, kai menininkas dalyvavo svarbiose tarptautinėse parodose „documenta X“ Kaselyje, 49-oji ir 50-oji Venecijos bienalėje, Carsteno Nicolai kūriniai eksponuojami visame pasaulyje didelėse personalinėse ir grupinėse parodose.

Alva Noto kūryba yra itin vertinama žinovų. Antai įtakingas muzikos leidinys „The Wire“ apie albumą „Xerox. Vol. 4“ – paskutinį iš 2007 m. pradėtų leisti penkių albumų serijos – rašė: „Šie albumai susitelkia į kopijavimo ir manipuliavimo reiškinius. Ar skaitmeninis pateikimas turi savo apribojimus, ar yra begalinis, besitęsiantis į tolimą iliuzinio vaizdavimo (trompe l‘oeil) erdvę, erzinančią autentišką žmogaus patyrimą? Nicolai skaitmeniniu būdu perdirba ir transformuoja garsinę medžiagą (automobilių signalus, oro uosto pranešimus, kasdienybės garsus).

Rezultatas – elegantiškų ambientinių garsovaizdžių seka, kurie praslenka lyg dangaus debesys. Tempas yra lėtas, ritmai prigesinti. Šiais kūriniais Nicolai sukuria sąmonės dreifavimo nesutelkus dėmesio pojūtį – tai lyg maloni kelionė į (galbūt) niekur.“

Vienintelis Alva Noto pasirodymas Lietuvoje – spalio 22 d. Šiuolaikinio meno centre. Bilietus platina „bilietai.lt“, festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.


Žymos:, ,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą