2012 vasaros festivalių top-5 pagal Kult.lt

Yra įprasta, kad apibendrinimai sudėliojami pasibaigus metams. Geriausi metų albumai, dainos, filmai etc. Tačiau šį kart apibendrinimas kiek kitoks – vasara ir jos sezono metu aplankytų festivalių apžvalga. Man pačiam šį rašinį rašyti buvo labai įdomu, nes tarytum susidėliojau viską į stalčiukus – kas tapo įsimintiniausiu ir geriausiu, kas nustebino ir pranoko lūkesčius, kas tiesiog nepateisino vilčių. Viso aplankiau 5 open-arius (saikinga), tad pradėkime nuo geriausio, taip nueinant iki top-penketuko finišo. Vasara buvo iš ties nuostabi.

1. 2012 06 22-24 „Kilkim Žaibu XIII“ @ Lūksto ežeras, Varniai

Galima būtų rašyt – vienareikšmiškai geriausias vasaros festivalis, tačiau antra viena yra labai stipri ir ji vos nenukonkuravo šio nugalėtojo. Tačiau susigūlėjus įspūdžiams, įvertinus galybę už ir prieš, verdiktas vis gi aiškus ir labai tvirtas. Visų pirma fantastinė, žaisminga, linksma ir metalo renginiams būdinga atmosfera su galybe personažų ir dar daugiau gotyčnų panų. Antra – puikus line-up‘as. Vien „TAAKE“ buvo tai kas totaliai išTAAšKĖ. Per jų pasirodymo užvirusį pogo aš ne tik susprogdinau kuprinėje esančia skardinę alaus, bet ir papyliau savo senutėlaitį foto aparatą. Ir po velnių nei kiek dėl to negaila, nes buvo įspūdinga, buvo pragariška, buvo velniškai smagu. O kur dar „Katedros“ „atsikūrimas“, kur dar maudynės naktį ežere nuogiems, kur dar daug draugų ir smagių pokalbių su jais ties bokalu, kur dar… Metalas. Kuris juk valdo Lietuvą.

2. 2012 08 17-19 „Karklė 2012“ @ Karklė

Šios vasaros netikėtumas, sensacija, pozityviausia patirtis. Vykau nes line-up‘as buvo visiškai mano skonio, o pagrindiniai headlineriai „Mumiy Troll“ (gyvai girdėti net prieš 6 metus) jūros fone, vien tai, kaip neseniai rašiau – čirvų tūzas. Renginio publika – gražūs, pozityvūs ir stilingi; atmosfera – mandagi, blaiva ir natūraliai žaisminga. Vieta – visoje teritorijoje galėjai rasti sau tinkamą kertelę prisiglausti, parelaxuoti, pasišokti, pavalgyti, pabendrauti. Organizacija be kelių minusų, kaip tokiam jaunam festivaliui – superinė. Ko norėta, tai tik gal preciziškesnio line-up išdėstymo, bet tarkim kad ir tokia smulkmė kaip veikėjo pavadinimu „La artist“ prikolai dienos metu, kaip ir galybė kitų prmogų nuteikė labai maloniai. Žodžiu, Karkle, pasimatysim kitąmet.

 

3. 2012 08 24-26 „Mėnuo Juodaragis XV“ @ Zaraso Ežero sala, Zarasai

Vos iš kart po festivalio, tope buvau pozicionavęs šį renginį 4-toje vietoje. Bet kaip kažkas rašė “Dangaus” forume – praėjus laikui ir viskam nusėdus ant pilkosios žievės, regi, kad vis gi buvo dangiškai smagu. Taip, atmosfera, ar kaip populiaru sakyt – vibe‘as buvo šį kart prigęsęs. Ir jei orgai nori, galiu aiškiai įvardint to priežastį – festivalis iš seniau buvusio mišinio įvairiausių spalvinųjų subkultūrų atstovų (kas labiausiai puošdavo renginį), tapo su Dangumi nesusijusių žmonių poilsio vieta. Šeimos – tai kas puošė šį festivalį, ir tai kas gadino – buvo labai daug tokių, kurie atvažiavo tik šiaip pasidaryt pikniką gamtoje ir kurie savo pasaulėžiūra menkai susiję su festivaliu ar jo idėja. O kur dingo visi tie, išsireiškime, neformalai? Manau, čia ir buvo esminė priežastis, kodėl vibe‘as šiemet nebebuvo magijos apsėstas, o renginys virto tiesiog eiliniu geru Lietuvišku vasaros open-airu.

4. 2012 07 17-20 „Vieilles Charrues“ @ Carhaix, Prancūzija

“The Cure”, “M83”, Bob Dylanas, Stingas, “Portishead”, “Justice” ir milijonas kitų. Dėl šios priežasties Prancūzijos vakaruose esantis festivalis kėsinosi į “Juodaragio” 3-čiąją vietą. Bet bliamba… ten tvyrojusi atmosfera buvo siaubinga, žmonės baisūs, maistas – blogesnis nei Amerikoje ir t.t. ir pan. Vien jau faktas, kad mūsų su čiliečiais palapinę jau pačia pirmą naktį suniokojo ir apvogė, vien tai sako, kas per liaudis ten rinkosi. Marozai, kaimiečiai, malalietkos, ir visi girti, apsivartoję ir pan. Visiškai jokios festivalinės kultūros, supročio ar koncepcijos apsirengime. Ne, nu aš suprantu, kad per kokius cirkinius „LMFAO“ galima vemti, nes jų šūdinas popsas taip ir veikia. Bet kai čiuvas, bestovintis per ~5 metrus nuo scenos per kultinių „Portishead“ pasirdymą vemia žmonės ant kojų… Ketvirta vieta ir tikrai ne aukščiau. Sekančiai vasarai šio festivalio net nesiruošiu dėtis į potencialių sąrašą.

5. 2012 07 1-4 „Tundra 2012“ @ Duburys

“Tundra” su savo keturiais dievas, bet šventovių stygiumi, kaip rašė kolegė Daina Dubauskaitė goes to the last. Vienam iš organizatorių per “Mėnuo Juodaragį” aš gana aiškiai paporinau, kodėl šiūmetis renginys nė iš tolo neprilygo praeitos vasaros žaismingajam pasakos atmosfera alsavusiam šurmuliui. Trumpai tariant – nulis veiklos dienos metu, o kaip problemą išspręsti – daviau keletą pasiūlymų. Tačiau, kad ir kaip ten buvo, kad ir kaip kankino apatija bei nuobodulys dienos metus – Bong-Ra epinis net dviejų valandų šou bei dar keli atlikimai, bei graži vietovė, buvo tie keli vinys, dėl kurių nėra kartėlio pavadinimo „velniam aš iš vis grūdausi į tą Tundrą šiais metais?“ Raining Blood!

 

***

Tai štai toks tas topas pagal kult.lt. Labai gaila dėl prarastos galimybės pabūt “Mandaloj”, nes papraščiausiai kompanijonai paskutinę akimirką pasavo, o vienam šį kart tingėjosi važiuoti. Tokie festai kaip “Ont Grind’ų”, “Suvirintojai”, “Sala”, “Purpurinis Vakaras” ar “Yaga” – laukia savo eilės. Kirtosi jie su kitais festvaliais, arba tiesiog nebebūdavo entuziazmo į juos lėkt, nes prieš tai savaitgalį būdavo atužta kitame festivalyje (tad norėdavosi poilsio namuose, pertraukos). Sekančiais metais velnioniškai norėtūsi aplankyt be minėtų Lietuviškų ir galybę užsieninių. “Szigetas” Budapešto centrinėje saloje, “Exitas” Serbijoje, “BBK” portugalijoje ant jūros kranto (kurį man labai rekomendavo dvi paryžietės) ir t.t. ir pan. O dar ir koks nors metalo festivalis ar Belgijoj ar Čekijoj ar pas kaimynus Estus (kurį praleidau dėl aplinkybių paskutinę akimirką šiemet). Dar gotyčnas “Wave Gotik Treffenas” Leipcige, dar… Na, išties – nespėk rinktis, o greičiau tobulink savo dvasinę ir fizinę ištvermą, kad sugebetum tiek pakelti, nors vėl gi, visko žmogus tikrai neapžiosi.


Žymos:, , , , ,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą