KILKIM ŽAIBU XXII: audringiausia Saulėgrįžos šventė – A. Smetonos dvare!

 

Didžiausias Baltijos šalių folkloro ir sunkiosios muzikos festivalis keičia rūbą ir iš Žemaitijos persikelia į Aukštaitijos širdį. Pirmąją post-pandeminę vasarą organizatoriai visa jėga siekia užkurti tikrų tikriausią Žaibų šventę Lėno ežero pakrantėje. Festivaliui suburta muzikantų kariauna pasižymi įspūdingais vardais: SEPULTURA (BR), VLTIMAS, KOVENANT (DE), SYLVAINE (NO), 1914 (UA), ROMUVOS (LT/IL), Aistė Smilgevičiūtė ir SKYLĖ (LT) ir kiti. Ežero maudymvietėse bus galima atsigaivinti karštą dieną, norintys pasilepinti pirtyje galės išbandyti paties prezidento perduotą „pirtinimosi“ būdą. Festivalyje netrūks ir kitų pramogų.

Nauja vieta

Sukurti tokio masto festivalį užtrunka ne vieną mėnesį – aktyviai dirbanti organizatorių komanda savo jėgas aukoja visus metus. Nuo įvairių organizavimo klausimų iki reklaminių akcijų, derybų su atlikėjais ir kitų darbų – KILKIM ŽAIBU, tai maža valstybė įsisukusi į Prezidento A. Smetonos dvaro prieglobstį.

Nauja festivalio vieta tarsi dar vienas atlikėjas papildo šių metų festivalio temą – tarpukario Lietuvos tradicijų, pokario rezistencijos, bei atgimusioje Lietuvoje puoselėjamų dvasinių, bei etnografinių tradicijų puoselėjimą. Dvaro istorija prasideda kartu su A. Smetonos 60–ies metų jubiliejumi. 1934 m., švenčiant Prezidento gimtadienį, buvo nutarta jam padovanoti ūkį tėviškėje. Rūmų vidaus apstatymu ir tvarkymu rūpinosi A. Smetonos žmona Sofija Smetonienė. Interjeras buvo kuklus, tačiau skoningas.

1937 m. vasarą, pastačius gyvenamuosius rūmus, A. Smetona su šeima pirmą kartą vasarojo savo ūkyje. Tačiau šiuo dvaru Prezidentui džiaugtis teko vos kelias vasaras – 1940 m. Lietuvą okupavus sovietams dvaras buvo nacionalizuotas. Festivalį keltis į Aukštaitiją paskatino ne tik atsinaujinimo siekis, bet ir išskirtinai patogi geografinė vietovės padėtis: Ukmergė, į kurią „žaibus“ pakvietė šio miesto savivaldybės atstovai, yra beveik Lietuvos centre, tad į šį rajoną bus kur kas patogiau atvykti visiems šalies gyventojams. Taip pat, organizatoriams svarbi pasirodė ir vietos padiktuota tematika – šiomis dienomis, karo metu, turime prisiminti, kokia brangi yra laisvė ir ja pasidžiaugti.

Nemuzikinė programa

Žiūrovų laukia naujovės – pirmą kartą festivalyje vartus pravers tradicinių Amatų kiemas. Jame meistrai pasakos, rodys ir padės išlaisvinti kūrybines galias įvairiausiose srityse: kalvystėje, keramikoje, rišant sodus ar pinant vainikus. Festivalio publika galės pagilinti žinias apie senovės genčių gyvenseną apsilankę karių stovykloje, bei išvysti jų amatą savo akimis Kovų Rate. O kokie gi Žaibai be rąstplėšio, visų metalistų meiliai vadinamo „vikingų futbolu“! Amatų kieme sutiksite klubus „Pilsots“, „Varingis“ ir „Jotvos sūnūs“.

Pirmąją festivalio dieną KILKIM ŽAIBU XXII dedikuos Rasų šventei. Kartu su festivalio svečiais dalyviai kurs, burs ir švęs audringiausią Saulėgrįžą nuo pandemijos pradžios. O patekėjus Saulei programos dėmesys persikels į pokario rezistenciją ir partizanų pasaulį. Savo žiniomis bei rekvizitais, dalinsis klubai „Partizanas“ ir „Miško broliai“.

Jokie Žaibai neįsivaizduojami be puikiausių Lietuvos aludarių, kurių šiemet žada susirinkti kaip niekad skaitlingai – jų kūrybos vaisius šventės svečiai galės ragauti visas tris dienas – žinoma – atsakingai!

Muzika

Šią vasarą A.Smetonos dvaras atgis muzikos skambesyje kaip ir anuomet – šventėje truksiančioje 3 dienas ir 3 naktis! Nuo pirmųjų pasirodymų iki didžiosios festivalio scenos grandų – giliausios folkloro, metalo ir alternatyvios muzikos tradicijos žengs koja kojon.

90-ųjų metalistai iki šiol prisimena tikra legenda tapusį Brazilijos trash metalo žvaigždžių SEPULTURA koncertą Vilniuje 1992 metais – tai buvo pirmas stambaus kalibro metalinės muzikos atlikėjų koncertas Lietuvos istorijoje, kurio metu kilnojosi Sporto rūmų stogas. Praėjus 30 metų kaip niekada kovingi muzikantai, atjaunėję sudėtimi, bet kur kas brandesni muzikiniu požiūriu, grįžta į Lietuvą.  Jau 35 metus tempo nemažinanti grupė praėjusiais metais išleido penkioliktąjį savo albumą „Quadra“, kurį pristatys ir Lietuvoje. Ši grupė inkorporavo senovinius braziliškus ritmus į savo modernią muziką ir mano, jog autentika, tradicijos, šaknys yra svarbi žmogaus gyvenimo dalis. Todėl manome, jog tam tikra prasme ši grupė taip pat atskleidžia KILKIM ŽAIBU XXII festivalio tematiką.

Rokas ir Aistė išsitrauks kuriam laikui paslėptus Skroblo ir Serbentos slapyvardžius, ir talkinant visai grupei SKYLĖ, sugros jau klasika tampančius „Brolius“. Sukurtas daugiau nei prieš dešimtmetį, šis laisvės kovotojams skirtas kūrinys nepraranda savo traukos ir šiandien. Ir tada, ir dabar šis vientisos dramaturgijos darbas kviečia permąstyti ir surasti savo santykį su partizaninio karo įvykiais.

VLTIMAS – tarptautinės ypatingai ekstremalaus metalo supergrupės pirmasis vizitas į Lietuvą buvo sustabdytas dėl pandemijos. Laikome kumščius, kad ateinančiais metais grupės pasirodymui nesutrukdytų jokios kliūtys! Aukščiausio rango supergrupė VLTIMAS kuria tikrą apokalipsės vertą muziką. Abejoti profesionalumu čia neverta – šį trio sudaro Rune Eriksen (Aura Noir, Mayhem), David Vincent (Morbid Angel), Flo Mounier (Cryptopsy), kiekvienas paliko savo ryškų pėdsaką juodojo ir mirties metalo scenose.

Kuomet Ukrainos grupė 1914 sukirto rankomis su KILKIM ŽAIBU organizatoriais ir sutarė dalyvauti 2022 metų festivalyje, Rusija dar nebuvo pradėjusi ginkluotų pajėgų karinės invazijos į Ukrainą. Grupės muzikantai, kaip ir visi ukrainiečiai, per daugiau nei mėnesį Rusijos pradėto karo ir nusikaltimų prieš žmoniją pritvinko pykčio. Tačiau taip pat jie nepraranda galvos ir nenuleidžia rankų: nors patys karinių įgūdžių neturi ir gyvena ramesniuose šalies regionuose, jie prisideda prie savanoriškos veiklos, padedančios kariams ir karo zonoje atsidūrusiems gyventojams. „Labai laukiame ir šios vasaros kelionės, kai galėsime kartu išgerti už mūsų pergalę, už Ukrainos pergalę! Žinote, kad ir jūs visi labai mylite savo žemę Lietuvą, todėl jums sugrosime patį kiečiausią savo koncertą, o po to su kiekvienu iš jūsų nuoširdžiai pakelsime bokalą už mūsų ir jūsų taiką. Slava Ukraini!“, – sakė grupės narys, D. Kumaras.  

KONVENT – jau galime šią grupę priskirti prie šiandienos Death Doom metalo vienų ryškiausių skleidėjų. Keturios geležinės merginos iš Danijos kala tvirtą indelį  į Kopenhagos metalinės scenos sutvirtinimą. Susikūrusi 2015 metais, grupė stoiškai brenda per juodžiausius liūnus, kuriuose galima rasti Candlemass, Paradise Lost, Cult of Luna ar Black Breath giliai įsispaudusių pėdsakų. 

Nors šiomis dienomis populiariausias Folk metalas yra apie alų ir linksmybes, ROMUVOS kuria gilią muziką apie pagonių laikus, baltų tradicijas, taip pat prideda ir savo fantazijos elementų. Surengę pirmąjį savo koncertą Kilkim Žaibu XVII scenoje, grupė jau nuėjo ilgą kelią, ne kartą grojo tiek Lietuvoje, tiek Europoje. 

Norvegų multiinstrumentalistė Kathrine Shepard grupės SYLVAINE muzikoje jungia daugybę įvairių muzikinių žanrų: alternatyvią muziką, ambientą, post roką, shoegaze, post-black metalą… Ir visa tai daro su begaliniu atsidavimu ir tikėjimu savo kūryba. Šios perspektyvios atlikėjos muzikine magija galėsime mėgautis šių metų festivalyje.

 


Žymos:

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą