Orvar (“múm”): “múm” gimė kaip duetas, ir visi pirmieji grupės leidiniai yra kaip dueto kūryba.”

Orvaras (nerašysiu jo pilno vardo, kad liežuvio nenusilaužtumėt) yra vienas iš dviejų esminių grupės narių, kuri koncertuos šį savaitgalį mieste, bet po atviru dangumi festivalyje “Loftas Fest”. Ta grupė tai – “múm” ir pasirodys jie sekmadienio vakarą, galima sakyti vainikuodami FESTą (po jų ant scenos užsilips turbo džekė iš JAV Kelis).

“múm” yra iš Islandijos, o tai šalis, apipinta legendomis, mitais ir pavydą keliančiomis nuotraukomis tų kurie ten pabuvojo. Gi grupė “múm” stebina savo vieną į kitą nepanašiais albumais jau bemaž 15 metų ir neperseniausiai išleido net prieš 16 metų kurtų dainų rinktinį albumą.

Pašnekėjom apie daug ką. Apie Islandijos lankytinas vietas, apie meilę Japonijai, apie tai, kad Gegužę Orvarui gims vaikelis, apie ką tik įrašytą albumą, bei apie tai, kad toks stilius kaip brutal death metal pagal jį neegzistuoja… Skanaus visiems! Sučiulpsit intervą kaip bombonkę ir pasimatysime visi “LOFTAS FESTe”!

Pirmiausia  tai kaip aš turėčiau su tavimi pasisveikinti? Koničiwa, Masamitsu (toks yra Orvaro alter ego – aut. past.) ar utan, Orvar? (“Labas, Orvarai” islandiškai – aut. past.)

Man labai patinka Japonija. Joje koncertavome kokius 10 ar 12 kartų, be to, esame padarę keletą projektų su vietiniais pop atlikėjais. Ir šiaip, ten labai smagu būti. Vien maistas – pasaka.

OK, keliamės kiek arčiau: kaip laikosi Islandija? Ar jau pavasarojat?

Per pastarasias kelias dienas pasirodė saulė ir šalčio banga šiek tiek atslūgo. Tačiau šiaurinė šalies dalis vis dar yra padengta dideliu sluoksniu sniego (čia prieš dvi sav. – aust. past.). Tačiau, šiaip ar taip, vasarot aš kol kas dar negaliu, nes ruošiuosi egzaminams, kurie bus šį (prieš dvi sav. – aut. past.) penktadienį. Tad visą dieną aš kiurksau bibliotekoje, beveik nematydamas saulės.

Kiek laiko praleidi kelionėse? Kas tau jose labiausiai patinka; koncertavimas, apžvalgų turai, vakarėliai vietiniuose baruose ar, tarkim, zoologijos sodo lankymas?

Aš nepaprastai mėgstu keliones!  Žinoma, jos labai surištos su mūsų grupės koncertais ir dažnai mes ne kaži ką ir pamatom. Tačiau kuomet aš atvykstu su nakvyne į konkrečią šalį,  visada rytą pradedu bėgimu. Taip aš pamatau daug gražių vietų mieste ir, jei pasiseka, randu kokį nors parką ar šiaip nuostabią vietelę. Kai buvome jauni ir neturėjome kasdienių atsakomybių, dėl kelionių buvome stačiai pametę galvas! Pamenu, pastoviai varydavom panardyti. Ir tai yra labai nuostabi patirtis. Viena iš nardymo vietovių buvo Tailandas. Tikiuosi, pasiseks visa tai išgyventi dar kartą.

Praeitais metais jūs išleidote kompiliacinį albumą “Angry Birds”, kurian sudėjot visą savo ankstyvąją kūrybą iki gimstant “múm”. Vardan ko toks leidinys? Ar tam, kad užpildyt leidybinę erdvę, ar jūs visgi pamatėt, kad ta ankstyva patirtis yra velniškai šaunus dalykas ir juo verta pasidalinti su savo gerbėjais.

(juokiasi) Tu, man atrodo, kažką sumaišei. “Angry Birds” tai žaidimas telefonams, žiauriai populiarus.

Jei kalbėti apie kompiliaciją, tai leidinį “Early Birds” mes kruopščiai planavome ilgą laiką. Per mūsų pirmuosius 3 metus (1997 – 2000 m. m.) mes kurpėme daug muzikos ir vis laukėme momento, kada tai išleisime. Štai tas momentas ir atėjo. (šypsosi)

“Go Go Smear the Poison Ivy” kiek žinau yra pirmas albumas, be tų žymiųjų sesučių dvynių. Ir šio albumo koncertinį pristatymą aš mačiau kažkada Rygoje. Labai smagus pasirodymas, kurio metu pasijaučiau tarsi kokios smagiai kvanktelėjusios šeimynėlės dalis. Tad, ar ir jūs panašiai jaučiatės, t.y. kaip gnomai, elfai ar tarkim hipsteriai?

Na, taip, iš esmės mes jaučiamės tarsi viena didelė šeimyna. Be to, mes turime daugybę draugų, tad  ir žmonės, kurie su mumis pasirodo ant scenos koncertuose, nuolat kinta. Taip yra dėl to, kad visi yra labai užsiėmę ir turi kitų šalutinių projektų.

…ir man labai įdomu, kas  gi nutiko toms dviems sesutėms dvynukėms? Jos juk buvo grupės savotiška vizitinė kortelė? Žinau, kad viena iš jų pasirinko studijas vietoje muzikavimo? Kiek apskritai dabar yra žmonių grupėje? Na, tikiuosi, supratai,  ko klausiu, tiesa?

Em, nelabai, tiesa sakant,  žinau, nuo ko pradėt atsakyti į klausimus! Penki klausimai viename! (šypsosi)

Kaip jau minėjau prieš tai, “múm” – nuolatos kintantis kolektyvas. Vienaip ar kitaip jame dalyvavo ar buvo prie jo prikišę savo rankas kokie 20-25 žmonės. Ir tai tarytum savotiška komūna draugų ir muzikantų viename.

Tačiau jei reiktų įvardinti pamatinius narius, tai būtume mes dviese su Gunni. “múm” gimė kaip duetas, ir visi pirmieji grupės leidiniai yra kaip dueto kūryba.

Kas dėl sesučių, tai Gyða šiuo metu yra grupėje! Ji kurį laiką koncertuoja su mumis. Ir, tiesa sakant, ji groja visuose “múm” albumuose, tad ir Lietuvoje vyksiančiame koncerte ji žengs ant scenos.

MUM web

Jūsų paskutinė plokštelė “Sing along song you dont know” yra tiek velniškai pozityvi, kad man nejučia ji pakursto norą žudyti. Juokauju, aišku. Tad kokia yra jūsų muzikos paskirtis, ko ja siekiate? “Pagydyti pasaulį” ar pažadinti kiekvieno iš mūsų viduje pašėlusį vaiką?

Kaip smagu, kad tau plokštelė sukelia pozityvius jausmus. Bet nesu tikras, kad visi su tuo sutiktų. Albume yra viena pačių pačių liūdniausių kada nors mūsų sukurtų dainų “The Last Shapes of Never”.

Kalbant apie mūsų muzikos paskirtį, tai tokios konkrečios ji tarsi ir neturi. Mes tiesiog mėgaujamės kūrybine chaoso audra ir negaištame laiko galvojimui

Jūs tuoj išleistet naują albumą, tiesa? Galbūt “Loftas Feste” bus jo savotiška mini-prezentacija? Ir gal bus galima jį įsigyti?

Na, naują albumą mes baigėme visai nesenai,tik  praeitą savaitę. Ir tikiuosi, kad išleisime jį iki rudens arba per rugsėjo mėnesį. Gegužės mėnesį pasirodys naujas singlas, tad, ko gero, jį galėsi “įkirsti” prieš ar po koncerto.

Kokio skambesio bus albumas? Klausiu todėl, kad kiekvienas jūsų darbas nepanašus vienas į kitą.

Iš tikro, labai sunku pasakyti štai dabar, koks tai bus albumas, nes mes jį ką tik baigėme. Tad aš nežinau. Tegaliu pasakyt, kad jis yra raw. Tai, ko gero, yra labiausiai neįprastas ir, tuo pačiu, itin tipiško “múm” skambesio albumas.

Kaip pasiekiamas pozityvumas?

Pozityvumas gimsta iš meilės ir grožio. Su šiais dviem dalykais aš palaikau tikrai gerus santykius.

Kokia yra tavo mėgstamiausia grupė? Ir ar tau, sakykim, neabidna, kad “múm” neapšildys “Depechų” per jų turą, kaip, tarkim, tai darė “M83” ar darys Trentemøller?

Mano mėgstamiausia grupė yra “Guns’n’Roses” ir, tiesa sakant, aš esu labai patenkintas, kad mes jų niekada nesam apšildę. Man papraščiausiai būdų nedrąsu ar netgi gėda.

Šiaip ar taip, smagiai ir taikliai paminėjai “M83”, nes prieš daug daug metų jie MUS apšildė koncertuose Paryžiuje! O šiaip tai mes esam apšildę nemažai įspūdingų kolektyvų.Du mėnesius praleidom bendrame ture su “Animal Collective”. Be to, vieną kart “Interpol” simboliškai grojo prieš mus vienoje bažnyčioje, esančioje Filadelfijoje, JAV.

Ir aš nei kiek nesigailiu, kad mes ko nors arba mūsų kas nors “neapšildo”, nes tai gana brangus malonumas, kurio mes negalime sau leisti.

Kas yra pagrindinis idėjų generatorius grupėje? Tu ar dalyvauja visa šeima?

Aš ir Gunni rašome beveik visas dainas, kaip ir tekstus joms. Be to, mes dar ir prodiusuojame bei įrašome muziką kitiems atlikėjams.

MUM_TW_PRESSPIC_1

Žinau, kad Islandija yra labai graži. Ir dauguma Lietuvių leidžiasi į kelionę po ją, kaip į kokią pasaką. Tad kyla paprastas klausimas: ką tu pats asmeniškai rekomenduoji aplankyt ar pamatyt Islandijoje?

Nežinau. Kai kurie žmonės atvažiuoja grynai dėl muzikos, kiti gi varo grynai dėl kelionės. Man asmeniškai gražiausia vieta, ko gero, yra Vakariniai Fjordai. Nuostabi vieta.

Ar tau patinka brutal death arba raw black metal?

Death Metalas buvo labai populiarus Islandijoje, kai aš buvau paauglys. Bet aš nemanau, kad death metalas yra “brutalus”. Tiesiog vaikigaliai taip bando atrasti save… Kaip ir su visa kita muzika. Visa tai susiję su kažko paieškomis.

Kaip tau patinka UEFA Čempionų Lygos Finalas? Jis be prognozuotos Ispanijos, o su Vokietukais.

Manau, kad laukia labai labai įdomus finalas! Man asmeniškai patinka vokiškas futbolas, aš sekiau Dortmundo Borrusia progresą nuo tada, kai persikėliau gyvent į Vokietiją (1999 ar 2000 metais). Tada tai buvo nereali komanda su tokiais žaidėjais kaip Tomashas Rosicky ir Janas Kölleris. Labai gražaus futbolo komanda – tokia ji yra ir dabar.

Vokietijoje dar esu užkietėjęs Berlyno “Hertha” fanas, bet, deja, jiems dabar neitin sekasi. Šiemet jie tik sugebėjo grįžti į pagrindinį divizioną.

Iš Ispanų man patinka “Barcelona” ir tikrai apmaudu, kad Messis patyrė traumą prieš pusfinalio mačą. Barcelonos su Dortmundu finalas tikrai galėjo tapti vienu iš pačių gražiausių kada nors žaistų finalų!

Bet pats geriausias finalas, be abejo, buvo Stambule 2005-taisiais. Tai buvo geriausia diena mano gyvenime. (tada rezultatu 3:2 po baudinių serijos Čempionų Lygą laimėjo Liverpoolis prieš Milano komandą – aut. past.)

Ką tu žinai apie Lietuvą? Ar tik pakoncertuosit ir išvyksit iš kart ar visgi eisit pagurkšnot pieno kur nors Gedimino kalno papėdėje?

Aš jau lankiausi Lietuvoje ankščiau, kaip “FM Belfast” narys ir vizitas buvo puikus. Šįkart nemanau, kad turėsime itin daug laiko pasivaikščiojimams ar pan. Gegužės pabaigoje man turi gimti vaikelis, tad aš greituoju būdu turiu būti namuose! Be to, po šios šventės mūsų planuose yra didelis turas po Azijos regioną.

Šiaip ar taip, rytais aš bėgioju. Kur rekomenduoji?

Varyk palei Neries upę – ten gražu. Kokios tavo svajonių atostogos?

Saulė, atsipalaidavimas ir maistas.

Islandu grupe mum

Koks yra tavo mėgstamiausias sportas; slidinėjimas kalnuose, maudynės ežere, žvejojimas sraunioje upėje ar tiesiog knygos skaitymas savam kambary?

Maudynės kalnuose, knygos skaitymas ežere.

BLITZ:

1. Miškas ar prerijos? – Jūros pakrantė.
2. Induistas ar indėnas? – Hindėnas.
3. Dvasia ar kūnas? – Jei galima, kiekvieno po truputį.
4. Penkios juslės ar šeštasis jausmas? – 7 jausmai.
5. Poema saulėtą dieną ar siaubo istorija palapinėje vidurnakty? – Siaubo istorija saulėtą dieną ir poezija vidurnaktį.
6.  Rukyti cigaretę ar kvepėti kvepalais? – Rūkyti.
7. Plepėjimas ar tyla? – Tyla yra raktas.
8. Filosofija ar fizika? – Visa tai yra muzika!
9. Vinilas ar iTunes? – Žinoma, kad vinilas.
10. LOFTAS FEST mieste ar open-air’as miške? – O mes grosime mieste? Tuomet aš renkuosi Loftas Fest mieste.

Žymos:, , , , ,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą