Žvaigždžių karai „Šelmis-1“: bene geriausia SW sagos juosta

„Žinok, man šitie Star Warsai netgi geresni nei Lucaso 4-6“ – pasakė man draugas po seanso, su kuriuo žiūrėjau „Šelmį-1“. Tai buvo tas pats draugas, kuris sudirbo „Galia nubunda” prieš metus, ko pasėkoje iš vos ne visų sci-fi geekų susilaukė ypatingos reakcijos, su tokiais prakeiksmais kaip „click-baitas“ arba „kai Kultūrnamis dar papeistins ką nors – nebeskaitysiu“. Šį kart, tas pats draugas sakė, neberašys apžvalgos (nes, „buk tai aš neturiu daugiau ką veikti“), o ją parašysiu aš. Tad ar mano nuomonė apie ”Šelmį-1“ tokia pati?

Kadangi esu tikras lietuvis, tai lai prasideda ši apžvalga nuo minusų. Kuo „Šelmis-1“ neturi to, ką turėjo Lucaso legendinės 4, 5 ir 6 dalys? Visų pirma neturi jokios meilės linijos – manau, tai tikra nuodėmė (žinoma tai – sarkazmas). Neturi aiškaus blogiečio – čia jau nebe sarkazmas, nes Darthas Vaderis, ta jo tamsa, charakterio kuriama mistika ir atmosferiškumas suteikdavo labai didelį akcentą klasikinėms dalims (niekas to, manau, neužginčys, o jo pasiodymas „Šelmyje-1” buvo tik epizodinis). Taipogi, galima sakyti, nebuvo stipraus dvasinio lyderio „Šelmyje-1“, kuriuo seniau buvo Master Yoda (Donnie Yen įkūnytas aklasis samurajus, kalbantis maldas „jėga manyje, aš esu jėga“, visgi buvo kur kas labiau su komišku vaidmeniu, nei rimtu, kaip Yoda). Minusai šiaip rimti ir aiškūs, bet…

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=frdj1zb9sMY[/youtube]

Jei lygini „Galia nubunda“ ir „Šelmį-1” – naktis ir diena. Pirmas filmas yra tarsi atvirutė. Netgi ne atvirutė, o Kalvarijaus turguje parduodamo nukryžiuoto Keno ir Marijos-Barbės inscenizacija. Lyg ir gražu, lyg ir sentimentais žaidžiama, lyg ir smagu, bet šiaip totalus feikas, plastmasė ir visiškas marketinginis mėšlas. Gi „Šelmis-1” pralenkia „Galia nubunda“ net ir vizualine prasme. Vizualine prasme viskuo – kovų scenomis, kastingo parinktais veidais bei charakteriais ir aktoriais; sceno-geografiniais sprendimais, operatoriaus darbu, bei šiaip spalvomis. Viskas Šelmyje yra ir gražiau, ir raiškiau, ir giliau, ir su didesniu svoriu.

Kalbant apie turinį, scenarijų, istoriją – iš vis nėra ką lyginti. Visi, manau, ir žinot, ir pritarsit, kad „Galia nubunda“ scenarijus buvo iš serijos blogiau nebūna. Totalus idėjų nebuvimas, nuplagijavimas 4, 5 ir 6 dalių ir t.t. Panašiai kaip „Avataras“ nurašė dailyraščiu Disnėjaus „Pokahontą“, tai J.J. Abramsas tingėjo netgi atsiversti kitas knygas – berašydamas „Galia nubunda“ bakalaurinį, nutarė pasitelkti plagiatą ir nukopino geriausias Lucaso magistrinių 4, 5 ir 6 darbų vietas. Ir kas, bent man, buvo paradoksaliai stebėtina, jog labai daug žmonių (net ir toks Andrius Tapinas) tokį plagiatą įvertino 9 iš 10.

landscape-1460038629-rogue-one-star-wars-trailer-things-you-missed

Galų gale, net ir aktoriai, ir jų darbas visa galva lenkia savo praeitų metų pirmtaką. Daisy Ridley, kuri įkūnijo pagrindinę personažę Rey „Galioje nubunda“ – nė per nago juodymą vaidyba negali lygintis su Felicity Jones (pagr. „Šelmis-1“ personažė vardu Jyn Erso). Vieno gaila ir labai gaila, jog į D. Ridley nemokšišką vaidybą mes būsime priversti žiūrėti dar bent kartą, o Felicity Jones – ne (nes tęsinio juk nebus). O dar kai prisimeni tą spoguotą, kažką tarp Minedo ir Marilyn Mansono, Adamą Driverį, kurs įkūnijo tamsos princą „Galioje nubunda“… Plius, jau vien ko verti, režisieriaus Garetho Edwardso tokių charizmatiškų aktorių pasirinkimai, kaip Forestas Whitakeris, Madsas Mikkelsenas ar minėtas Donnie Yen.

Žodžiu, verdiktas paprastas – VISI bėga žiūrėti naujųjų Star Warsų ir pamirštat prieš paskutinįjį. Net, štai, ir ponas Gabrielius Landsbergis savo Feisbuke, mestelėjo frazę, kad „Šelmis-1“ – antras geriausias SW sagos filmas (įdomu, ką jo prižiūrėtojas A. Tapinas šį kart pasakys). Mano nuomonė, galima sakyti, ta pati, kaip ir Gabrio. Tik kiek pakoreguota – „Šelmis-1“ – toks pat geras kaip ir klasikinės Lucaso dalys. Tik vaikystės magijos įspūdis, kada žiūrėdavau naktimis per videaką Žvaigždžių Karus kol tėvai miegodavo, tik tai negali jo pastatyti į pirmąją vietą.


Žymos:, ,

SUSIJĘ:


2 komentarai:

  1. Galia Nubunda nebuvo joks plagiatas, nes jis taip ir buvo kurtas, kad kuo labiau primintų originalias 4-6 dalis. Būtų nutolęs tiek, kiek Šėlmis-1, būtų visi karų gerbėjai pasiutę ir nukryžiavę. Dabar davė aukštus balus. O 8-toje dalyje jau bus galima tolti.

    Kas liečia Šelmis-1, tai filmas neturi tęstinumo bent jau pirmoje pradžioje, kai pastoviai šokinėjama tarp planetų ir veikėjų. Nors to visiškai nereikia. pvz. kam scenos kur ta merga kalėjime sėdi? arba kam scenos, kur tas pagrindinis bičas, nušauna bičą su viena ranka? Jos jokio tolko nedavė, ir visiškai nereikalingos buvo. Ir tokių scenų apstu. O šiaip filmas neblogas, aišku dar liūdna, kad visi veikėjai nužudyti buvo. O tai keista, negi Disney nenorės užsidirbti ir iš jų?


Parašykite komentarą